bg
Books
Петър Волебен

Социалната мрежа в природата

  • Мирослава Левковаje citiraojučer
    Когато заради сеч между тъмните стволове започне да прониква слънчева светлина и топлина, въздухът се изсушава, става горещо и дърветата страдат. Решението е колкото ясно, толкова и банално: по-малко дърводобив = по-малък разход на енергия = по-малко промени в климата = здрави, бързо приспособяващи се гори.
  • Мирослава Левковаje citiraojučer
    Затова председателят на природозащитната организация БУНД в Бавария Хуберт Вайгер предупреди: „Опасяваме се, че интелектуално напрягащата теоретична дискусия за опазването на природата се използва целенасочено от някои собственици на земя, за да обосноват антиприродните си цели и да ги реализират политически“.6
  • Мирослава Левковаje citiraojučer
    Мамут и вълнест носорог, горски слон и див кон, див бик и бизон (останали са само няколко животни в Беловежкия национален парк в Полша) –
  • Мирослава Левковаje citiraoprekjučer
    Едно просто, широко разпространено определение гласи: природата е противоположността на цивилизацията, т.е. всичко онова, което човекът не е създал или променил. Тази формулировка съвсем ясно очертава границите на природата.
  • Мирослава Левковаje citiraoprekjučer
    Видите ли такъв екземпляр в градски парк (а секвои растат в много градски паркове по целия свят), приближете се и натиснете кората с палец. Ще се изненадате колко е мека. Причината е в голямото количество затворен въздух – той е съвършен изолатор. Така дървото оцелява без проблеми при бързо преминаващ пожар, каквито често се случват през лятото и изпепеляват тревата и храстите. Само старите дървета обаче разполагат с тази защита
  • Мирослава Левковаje citiraoprekjučer
    Например Old Tjikko – смърч от шведската провинция Даларна. Според проведените научни анализи превитото от времето дърво е на цели 9550 години и продължава да живее.
  • Мирослава Левковаje citiraoprekjučer
    Гората е голям резервоар за енергия – живата и мъртвата биомаса съдържат много въглерод. В зависимост от типа на гората на един квадратен километър се събират до 100 000 тона, което съответства на 367 000 тона СО2 (поради добавящите се при изгарянето два атома кислород).
  • Мирослава Левковаje citiraoprije 3 dana
    канадската изследователка Сюзън Симард. Тя е открила, че майките чувстват с корените си и усещат дали младите растения в краката им са собствените им деца или принадлежат към други видове. Съответно майката подпомага само своите деца чрез срастване на корени и снабдяване със захарен разтвор. Буковете буквално кърмят децата си, но не е само това – родителят прибира корените си и предоставя на малките повече пространство, вода и хранителни вещества.
  • Мирослава Левковаje citiraoprije 3 dana
    Екипът на Ким Наудс от института по метеорология „Макс Планк“ се е заинтересувал преди всичко от рефлексионните умения на дърветата. Широколистните дървета са по-светло оцветени от иглолистните, чиито тъмнозелени корони поглъщат много слънчева светлина и я превръщат в инфрачервено лъчение. Старите букови гори, които някога са доминирали по нашите ширини, изпаряват през един горещ летен ден до 2000 кубически метра вода на квадратен километър и по този начин гората се охлажда. Иглолистните дървета са по-пестеливи с влагата и последствието е, че въздухът става по-горещ и сух.
  • Мирослава Левковаje citiraoprije 3 dana
    В американски гори са открити коренови плетеници с прастари видове пънчушка. Рекорда държи същество от вида Armillaria ostoyae, което е на 2400 години и се е разпростряло на почти девет квадратни километра.
fb2epub
Povucite i ispustite datoteke (ne više od 5 odjednom)